Życie w zgodzie z naturą i samym sobą

Zdrowie jednym z kluczowych czynników każdego sukcesu

Zdrowie jednym z kluczowych czynników każdego sukcesu

Mocne postanowienia, cele, marzenia. Każdy rozumie je nieco inaczej – dla jednych będzie to zakup nowego samochodu, dla drugich zrzucenie wagi i wbicie się w trzy rozmiary mniejsze spodnie, dla innych z kolei będzie to wejście na wszystkie szczyty w Tatrach Zachodnich. Każdy sukces, niezależnie jak zdefiniowany, charakteryzuje się zawsze tym samym – sięgnąć po niego nie jest łatwo, utrzymać po osiągnięciu jeszcze ciężej a wytrwają tylko najsilniejsi.

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś co odróżnia tych, którzy odnieśli sukces od tych, którym się nie udało? Wiedza, umiejętności, doświadczenie, pieniądze, znajomości – to jasne. Z drugiej strony wszyscy urodziliśmy się nadzy i bez pojęcia o świecie a pomimo tego niektórzy posiadają “tajną moc” pozwalająca im dokonywać rzeczy, które dla nas wydają się być odległe i nieosiągalne. Ta tajemnicza moc pchająca ich do przodu to świadomość, że w życiu wszystko jest możliwe i dopóki jesteśmy zdrowi zawsze są możliwości i szanse na osiągnięcie swojego celu czy spełnienie marzeń.

 

Dlaczego to właśnie zdrowie nasze i naszych bliskich jest kluczowym czynnikiem ważącym o możliwości powodzenia lub jego braku? Decydujące są trzy zasadnicze powody:

  1. Będąc zdrowym możemy koncentrować się na swoich celach zamiast na kolejnych wizytach u lekarza i zamartwianiu się czy damy radę przetrwać następne miesiące. Tylko mając uporządkowane sprawy związane z samopoczuciem możemy mieć na tyle jasny i spokojny umysł żeby móc się skoncentrować na tym co chcemy osiągnąć,
  2. Będąc zdrowymi jesteśmy w stanie zaryzykować więcej niż będąc chorymi. Nie mamy regularnych wydatków na opiekę zdrowotną, jesteśmy pewni jutra, czujemy się pełni energii – każdy sukces wymaga od nas pewnego ryzyka a o nie ciężko kiedy nie czujemy się w 100% na siłach żeby je podjąć,
  3. Prowadząc tzw. “zdrowy tryb życia” (termin, za którym nie przepadam) uprawiamy sport, jeździmy w góry, pływamy w morzu, przedzieramy się na rowerze przez leśne chaszcze. Dzięki temu jesteśmy zrelaksowani, pełni endorfin, czujemy się nabuzowani energią, którą łatwo można przelać na świeże pomysły, nowe inicjatywy, spojrzenie na świat przez różowe okulary.

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces (niezależnie od tego jak go zdefiniujesz) to nie umiejętności a nastawienie będzie głównym czynnikiem, który zadecyduje o tym czy Ci się uda. O dobre nastawienie ciężko wiedząc, że ma się problemy ze zdrowiem, bolący kręgosłup uniemożliwiający ruch, przewlekłą chorobę ciągnącą się miesiącami, niepewność tego co będzie za miesiąc i czy uda nam się z tego wyjść.

 

 

Będąc przedstawicielem “30-letnich, wykształconych, z dużego miasta” często spotykam wśród znajomych ludzi taplających się w depresji wynikającej z niesprostania społecznym oczekiwaniom. Idąc na studia mówiono nam, że to jedyna droga do “osiągnięcia czegoś”, mieliśmy być dyrektorami, prezesami, właścicielami firm. Pełne konto, dom pod miastem, biały płot, gromadka uśmiechniętych dzieci i biegający za nimi kudłaty pies. Życie tymczasem upływa nam na tkwieniu za korporacyjnym biurkiem, przerzucaniu papierów z lewej na prawą, braniu udziału w spotkaniach poświęconych sprawom, które niewiele nas obchodzą i czynieniu jakiegoś grubasa jeszcze grubszym (pozdrawiam wszystkich pracujących w bankowości inwestycyjnej 🙂 ). Czujemy, że nie spełniliśmy się życiowo i wydaje nam się, że to już koniec.

 

Otóż nie – w życiu możliwe jest wszystko i każdego dnia możemy podjąć decyzję, że właśnie tu i teraz je zmieniamy. Żeby móc je zrealizować będziemy potrzebować zdrowia. Niczego innego, tak mało i tak dużo jednocześnie. Ktoś może powiedzieć, że kluczowym czynnikiem są pieniądze – to oczywiście prawda ale zdobycie ich (jeżeli jeszcze ich nie posiadasz a są niezbędne w osiągnięciu tego co zamierzyłeś) może być częścią Twojego planu na sukces. Być może istotne wydają Ci się umiejętności – jasne, masz zupełną rację ale mając pieniądze możesz zrobić dodatkowy kurs, kupić książkę, nabyć je w skończonym okresie czasu. Zdrowie natomiast jest czymś czego nie odzyskasz w ciągu miesiąca a jeżeli latami ciężko pracowałeś żeby je zszargać (stres, papierosy, alkohol, kiepska dieta, brak sportu) to nawet duże pieniądze mogą nie wystarczyć żeby je przywrócić. Dlatego tak istotne jest żeby dbać o siebie regularnie, niezmiennie i mieć to na liście rzeczy do zrobienia na każdy dzień. Dla nas samych to właśnie my powinniśmy być najważniejsi i czas poświęcony na serwisowaniu własnego ciała powinien być częścią naszej rutyny, dzięki temu, niezależnie od życiowych zawirowań, w jakich się aktualnie znajdujemy zawsze będziemy w stanie przejść przez gorszy okres, wyciągnąć z niego naukę, przetrwać i podnieść się do dalszej walki.

 

Zdrowie jest wartością uniwersalną a utrzymanie się w dobrej formie samo w sobie może być poczytywane za sukces. Kiedy jesteśmy zdrowi świat dookoła jest fajniejszy, przyjemniejszy, łatwiej nam się uśmiechać. Dopóki na nic nie musimy narzekać zawsze jesteśmy w stanie zmieniać swoje życie i świat stoi przed nami otworem. Do każdego sukcesu wiedzie ciężka, pełna wyzwań i trudów droga a zdrowie powinno być bazą, na której go budujemy – nawet jeżeli nam się nie uda to przynajmniej będziemy się dobrze czuć 🙂

 

Jeżeli wpis Ci się podobał i chcesz śledzić kolejne zalajkuj go na FB – będziesz zawsze na bieżąco z naszymi materiałami 🙂

Skomentuj artykuł